Yıldırım Bayezid Camii ( Büyük Cami )

Yıldırım Bayezid Camii ( Büyük Cami )


Osmanlı mimarisinin en güzel örneklerinden birini teşkil eden Yıldırım Bayezid Cami 1374 (Hicri794) yılında Yıldırım Bayezid tarafından şehzadeliği zamanında yaptırılmıştır. Caminin planı geometrik olarak kareye pek yakındır. Yan tarafları dar birer kemer ilavesiyle sadece bir metre kadar genişlik sağlanmıştır.

Ortalama olarak 160 santimetreye kadar kalınlığı olan duvarlara, 8 tane yaslama ayak eklenerek, aralarına kemerler atılmıştır. Duvardan duvara açıklık 20 metre 70 santimetreyi, kubbe açıklığı ise 90 metre 65 santimetreyi bulmaktadır. Cami tek kubbelidir. O zamana göre bu önemde bir kubbe yapımının değeri üzerinde durmak ve bu cesur başlangıcın hakkını vermek lazımdır. En önemlisi de kubbenin çok alçaktan başlatılmış olmasıdır. Kubbe özengisi 8 metre, 80 santim yüksekliğindedir. Duvarlar ve kasnaklar tamamen moloz ile örtülmüş, yalnız köşelerde yontma taş kullanılmıştır. Saçaklarda 4 sıra kirpi vardır.

Caminin içine girince, ferah bir kubbe altında, bulunulduğu hissi uyanmaktadır. Ziyaretçiyi ezen, boğan bir basıklık bulunmamaktadır. İşte mimarinin başarısı da budur.

Üç bölümlü bir son cemaat yeri vardır. Osmanlı mimarisinin ilk büyük kubbeli yapılarından olup, sekiz istinatlı camilerin de ilk örneklerinden olduğu kabul edilmektedir.

Gezi İpuçları


  • Gezilecek Yer Tarihi Yapı
  • Vasıta Gereklimi Hayır
  • Otopark Müsait
  • Merkeze Uzaklık 280 MT
  • Ankara'ya Uzaklık 210 KM
  • İstanbul'a Uzaklık 243 KM

Fotoğraflar

Yıldırım Bayezid Camii ( Büyük Cami ) - Foto 1
Yıldırım Bayezid Camii ( Büyük Cami ) - Foto 2
Yıldırım Bayezid Camii ( Büyük Cami ) - Foto 3
Yıldırım Bayezid Camii ( Büyük Cami ) - Foto 4
Yıldırım Bayezid Camii ( Büyük Cami ) - Foto 5
Yıldırım Bayezid Camii ( Büyük Cami ) - Foto 6
Yıldırım Bayezid Camii ( Büyük Cami ) - Foto 7
Yıldırım Bayezid Camii ( Büyük Cami ) - Foto 8

25.12.2018 17:00 | 413 Görüntülenme