Esnaf Duası Geleneği

Esnaf Duası Geleneği


Mudurnu’da geleneksel hale gelmiş ve 7 asırdan beri süre gelen, günümüzde de hâlen devam etmekte olan bir gelenektir. Cuma günleri öğle ezanından önce verilen salâ dan sonra yapılır.

Esnaf duasına esnaflar dükkanların önüne çarşıya paralel şekilde sıralanırlar. Hocanın okumuş olduğu duaya amin demekle birlikte katılmış olurlar. Yapılan bu bereket duası Orta çarşı ve Demirciler çarşısı olmak üzere iki ayrı yerde aynı anda yapılır. Orta çarşıda yapılan duaya esnaflar ayakta amin derken, demirciler çarşısı esnafları ise duaya oturdukları yerden amin derler. Bunun sebebi ise orta çarşı esnafının hafta boyunca dükkanlarında oturduğu yerden, demirciler çarşısı esnafı ise hafta boyunca ayakta demir dövdükleri için ahilik geleneğinden gelen bir saygı gösterisi olarak kabul edilir.

Dua sonrası gönlünden kopan, ölülerinin ruhuna dua okunmasını isteyen varsa “hayır” adı altında sembol olarak ekmek, lokum gibi elde yenebilecek yiyecekler dağıtılır ve yiyenler/alanlar onlar içinde dua ederler.

Bu duanın Mudurnu için başka bir önemi daha vardır. Mudurnu’da her kim yeni bir iş yeri açmak isterse açılışını mutlaka Esnaf duasından sonra yapar. Açılışı yapılacak olan dükkan dua sonrası anons edilir kalabalık cemaat açılış yapılacak dükkanın önüne giderek orada dükkanın bereketli olması hayırlı kazançlar sağlaması için hep birlikte dua edilir.

VideoFotoğraflar

Esnaf Duası Geleneği - Foto 1
Esnaf Duası Geleneği - Foto 2
Esnaf Duası Geleneği - Foto 3
Esnaf Duası Geleneği - Foto 4

Güncelleme 26.12.2018 | 1.213 Görüntülenme